Emoty

Emoty ubarwiają internetowe konwersacjeCo to są emoty?

Emoty, inaczej emotikony, emotki, emotkikonki, lub po prostu obrazki, to wyraz pochodzązy  z angielskiego (emoticon) i oznaczający uśmieszek, nazywany często również buźką (smile, smiley). Emotikon to złożony ze znaków tekstowych wyraz nastroju, używany przede wszystkim przez użytkowników internetu. Najczęściej przedstawia symboliczny wyraz twarzy w licznych wariantach, który można odczytać obracając dany ciąg znaków o 90 stopni w przeciwnym do zegara kierunku, w ten sposób powstaje z tekstu emotikon – np. uśmiechnięta twarz :-). Z zastosowaniem grafiki komputerowej emotikon może stać się uśmiechem (smiley) J. Emotikony istnieją w wariantach zarówno dla osób lewo- jak i praworęcznych, np. uśmiech wyrażony przez osobę praworęczną :-) oraz osobę leworęczną (-: .  Oprócz emotów popularna jest również japońska ich wersja, tzw. emojis (jap. litery obrazkowe), w której ludzki wyraz twarzy przedstawiany jest w  pozycji pionowej, w mangowej stylizacji np. uśmiech męski (^_^) i uśmiech damski (^.^). Aktualnie rozszerza się funkcjonalność emotikonów, tworząc emotki wyrażające również czynności i przedmioty, a nie tylko emocje. Dzięki temu są one bardzo pomocne podczas randek online.

 

Skąd się wzięły emoty?

Uśmiechy (smiley) zostały wymyślone przez amerykańskiego grafika Harveya Balla w roku 1964. Na pomysł używania emotikonów w elektornicznej korespondencji wpadł jednak amerykański student, a potem profesor informatyki Scott E. Fahlman. Po kilku nieporozumieniach i żartach na forum internetowym uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburgu (miasto w USA, w stanie Pensylwania), zaproponował on używanie znaku :-) w przypadku wypowiedzi żartobliwej i znaku :-( w przypadku wypowiedzi dotyczącej poważnej sprawy. W roku 2008 szef rosyjskiej agencji reklamowej ‚Superfone‘ Oleg Teterin, próbował w opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym.

 

Emoty – ich funkcja oraz występowanie

Emoty to dla użytkowników komunikujących w internecie ważny element wirtualnej rozmowy, umożliwiający podkreślenie aktualnego samopoczucia czy uczuć. Rozmowa na czacie randkowym czy przez komunikator internetowy uniemożliwia oglądanie osoby znajdującej się po drugiej stronie monitora. Biorąc pod uwagę różne charaktery i płcie osób ze sobą komunikujących, trudno jest nieraz wywnioskować z samego tekstu, czy dana osoba właśnie żartuje, czy może jej wypowiedź jest ironiczna. Z pomocą przychodzą emotikony, które umożliwiają podkreślenie charakteru wypowiedzi. Emoty popularne są szczególnie wśród użytkowników rozpowrzechnionego wśród internautów komunikatora gadu-gadu. W sieci można znaleźć wiele stron oferujących emotikony gg. Gadu gadu emotikony charakteryzują się orginalną grafiką i wykonaniem. Wiele portali randkowych umożliwia swoim użytkownikom korzystanie z emotów. Darmowy portal randkowy Fotoflirt.pl oferuje swoim użytkownikom darmowego live czata, ze specjalnie zaprojektowanymi emotikonami, które ułatwiają flirtowanie i sprawiają, że komunikowanie na czacie jest jeszcze bardziej interesujące, a nieraz wręcz zabawne. Nie czekaj i zarejestruj się już dzisiaj by móc za darmo korzystać z czata i poznawać nowych, interesujących ludzi! Na Fotoflirt.pl znajduje się średnio 10 000 singli online, wśród których z pewnością uda ci się znaleźć odpowiednią osobę do rozmów bądź flirtu online!

Wejdź jako gość na bezpłatny czat Fotoflirt.pl i sprawdź jakie emoty znajdziesz u nas!

 

Tagi: , , , , , , , , , ,

Randkowe ABC: strona główna