Hormony

hormony regulują niektóre funkcje ludzkiego organizmuCo to są hormony?

Hormony są substancjami chemicznymi, wytwarzanych w gruczołach lub tkankach układu hormonalnego. Hormony mają silne pobudzające lub hamujące działanie na procesy biochemiczne organizmu. Działanie to reguluje i steruje czynnościami róznych tkanek i narządów. Hormony odgrywają ważną rolę w przebiegu procesów życiowych, tak zwanej homeostazy. Ich zadaniem jest również przekazywanie informacji pomiędzy układem hormonalno-nerwowym a resztą organizmu. Hormony dzielimy pod względem budowy chemicznej na białkowe, steroidowe oraz hormony będące pochodnymi aminokwasów. Hormony białkowe to przede wszystkim hormony przedniego płata przysadki, insulina, hormony tkankowe, neurohormony podwzgórza, czy oksytocyna. Hormony stereoidowe to np. hormony kory nadnerczy, kortyzon, czy popularny męski hormon testosteron. Do pochodnych aminokwasów zaliczamy miedzy innymi tyroksynę, adrenalinę, serotoninę i histaminę. Hormony dzielą się również ze względu na sposób wydzielania. Wyróżnia się hormony endokrynne, które wydzielane są bezpośrednio do krwi oraz hormony parakrynne, wydzielane pośrednio do krwi i bezpośrednio do tkanek. Gałąź medycyn zajmująca się leczeniem układu hormonalnego nazywa się endokrynologią.

 

Najpopularniejsze hormony i ich funkcje

Jednym z najbardziej popularnych hormonów jest tzw. męski hormon testosteron, bedący hormonem płciowym. Hormon ten odpowiedzialny jest za owłosienie ciała, a także zarost. Oprócz tego jest on odpowiedzialny za pociąg seksualny, wytrzymałość organizmu, powoduje również agresywne zachowania. Rozwój nauki przyczynił się do tego, iż hormony wykorzystywane są nie tylko przy produkcji popularnych w antykoncepcji tabletek antykoncepcyjnych, ale także w zapobieganiu wypadaniu włosów. Testosteron jest również popularnym środkiem dopingowym, podnoszącym wytrzymałośc i pozwalającym na efektywniejszy trening. W sporcie, w szczególności kulturystyce, spotykane są również odżywki podnoszące poziom testosteronu, takie jak zma czy tribulusy. Kolejnym znanym hormonem jest adrenalina, która odgrywa decydującą rolę w mechanizmie stresu, czyli reakcji organizmu człowieka na zagrożenie. Kiedy w obliczu niepewnej sytuacji (jak na przykład pierwsza randka:p) twoje serce zaczyna mocniej bić, ciśnienie twojej krwi wzrasta, a źrenice rozszerzają się, to niewątpliwy znak na działanie w twoim organizmie adrenaliny.

 

Hormon szczęścia – prawda czy mit?

Hormony szczęścia istnieją naprawdę! Endorfiny, to grupa hormonów białkowych, które wywołują świetne samopoczucie i zadowolenie oraz odpowiedzialne są za wszelkie stany euforyczne. Hormony te tłumią oprócz tego odczuwanie drętwienia i bólu. Do bodźców wywołujących wydzielanie endofirn zaliczamy miedzy innymi wysiłek fizyczny, niedotlenienie, niektóre pikantne przyprawy jak np. chili, czekoladę, niektóre substancje psychoaktywne, orgazm a także śmiech i zakochanie. Jeżeli więc chcesz poczuć działanie tego hormonu na własnej skórze nie zwlekaj dłużej i zarejestruj się za darmo na fotoflirt.pl i zakochaj się lub po prostu spędzaj miło czas i śmiej się z innymi singlami zarejestrowanymi na naszym darmowym portalu randkowym. Na Fotoflirt możesz korzystać z live czata, flirtować online i poznać osobę z którą wybierzesz się na Twoją pierwszą randkę! Nie zwlekaj i dołącz do naszej stale rozrastającej się społeczności! Nasz darmowy serwis randkowy to gwarancja bezpieczeństwa i dobrej zabawy!

Tagi: , , , , , ,

«
Randkowe ABC: strona główna