Małżeństwo

Udane małżeństwo opiera się na przyjaźni i zaufaniuCo to jest małżeństwo?

Małżeństwo jest najstarszą instytucją społeczną, kulturowo akceptowanym i prawnie regulowanym dobrowolnym związkiem kobiety i mężczyzny, których określa się mianem małżonków. W małżeństwie akceptowane są stosunki płciowe między obojgiem małżonków  w celu prokreacji, posiadania i wychowania potomstwa. W wielu kręgach kulturowych i wyznaniowych, np. niektórych krajach islamskich, akceptowane są małżeństwa mężczyzn z wieloma kobietami, tzw. poligamia. W zależności od wyznania inaczej wygląda również sam akt zawarcia małżeństwa, jak i obrzędy oraz zwyczaje z tym związane. W Polsce natomiast obowiązuje zasada monogami, która dopuszcza małżeństwa wyłącznie dwóch osób, kobiety i mężczyzny. Oprócz tego wyróżnia się następujące zasady małżeństwa:

  • Zasada świeckości,
  • Zasada trwałości,
  • Zasada równości,
  • Zasada dobra dziecka,
  • Zasada równouprawnienia dziecka pozamałżeńskiego z dzieckiem małżeńskim.

Polskie prawo mówi, iż zawarcie małżeństwa następuje w momencie złożenia przez dwie osoby płci przeciwnej oraz stanu wolnego przysięgi małżeńskiej, która musi być odpowiednio sformalizowana i odbywa się w obecności kierownika urzędu stanu cywilnego. Zawarcie małżeństwa jest zasadniczo możliwe wraz z ukończeniem 18 roku życia. W przypadku kobiet granica ta może zostać obniżona do 16 roku życia, lecz tylko za zgodą sądu i jeżeli istnieją ku temu odpowiednie przesłanki. Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Wraz z zawarciem związku małżeńskiego zobowiązują się do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy oraz współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli.

 

Małżeństwo z rozsądku

Jeszcze kilka stuleci temu, szczególnie wśród ludzi z tak zwanych „wyższych sfer”, o tym kto kogo poślubi decydowali rodzice oraz względy materialne oraz koligacyjne. Dobrym przykładem, który znany jest większości Polaków jest małżeństwo króla Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą w 965 roku, które miało na celu umocnienie pozycji powstającego państwa polskiego w tej części Europy. Na szczęscie czasy te minęły miejmy nadzieję bezpowrotnie. Dzisiaj sami decydujemy o tym, kto zostanie naszym małżonkiem/naszą małżonką, a sytuacje takie jak powyższa wydają się być żywcem przeniesione z najgorszego koszmaru. W końcu to miłość jest najważniejsza i powinna być jedynym kryterium decydującym o zawarciu małżeństwa. Jednak życie to nie romantyczny film, ani bajka kończąca się zawsze happy endem. Nierzadko pisze ono różne scenariusze, często odmienne od naszych wzobrażeń i marzeń. Zdarzają się sytuacje, w których małżeństwa zawierane są z rozsądku. Często dzieje się tak przy poczęciu dziecka, kiedy partnerzy nie do końca pewni są swoich uczuć, jednak dla dobra dziecka biorą ślub. Niejednokrotnie duży udział w podjęciu takiej decyzji mają rodzice oraz tak zwana „presja społeczeństwa”. Innym razem słyszymy, że ktoś wyszedł za mąż tylko, albo głównie ze względów finansowych, ponieważ wybranek życia/wybranka życia zarabia bardzo dużo lub posiada olbrzymi majątek. Jak widać to co wydaje się być historia, ma miejsce również dzisiaj, tyle, że w nieco innej formie. Aby małżeństwo dobrze funkcjonowało trzeba je pielęgnować. Intymna atmosfera, komplementy i otwartość na małżonka/małżonkę to podstawy każdego małżeństwa.

 

Internet a małżeństwo

Internet nie ma pozornie nic wspólnego z małżeństwem. Nic bardziej mylnego. Internet daje ci bowiem możliwość znalezienia i poznania partnera, który może się okazać tym jedynym/tą jedyną  z którym/którym zdecydujesz się na zawarcie małżeństwa. Nie mamy przy tym na myśli ogłoszeń matrymonialnych, lecz darmowe portale randkowe, które dają swoim użytkownikom więcej swobody. Darmowy serwis randkowy fotoflirt.pl jest miejscem spotkań singli z Polski, Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Obecnie zarejestrowanych jest 2 miliony użytkowników, do których codziennie dołącza 2000 kolejnych. Prawdopodobieństwo, że uda ci się u nas znaleźć odpowiedniego partnera jest zatem duże. Nie marnuj więcej czasu i zarejestruj się już teraz na portalu randkowym Fotoflirt. Korzystaj za darmo z naszego czata i wysyłaj bezpłatnie wiadomości. Trzymamy kciuki za twoje szczęście!

Tagi: , , , , , , ,

Randkowe ABC: strona główna