Astrologia

Astrologia to również układanie horoskopówCzym jest astrologia?

Astrologia (z gr. αστρολογία = άστρον + λόγος, dosłownie nauka o gwiazdach) jest systemem wiedzy zajmującym się badaniem korelacji ciał niebieskich i zakładającym ich wpływ na losy człowieka oraz wydarzenia na Ziemi. Astrologię można podzielić na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna stara się uzasadnić wpływ czynników kosmicznych na całokształt życia na naszej planecie. Często wykracza ona poza swój zakres i łączy się z innymi dziedzinami nauk jak na przykład matematyka czy historia. Część praktyczna dzieli się znowu na techniczną i interpretacyjną. Część techniczna astrologii zajmuje się techniką obliczania horoskopów. Część interpretacyjna zajmuje się natomiast interpretacją horoskopów na podstawie licznych przekazów astrologicznych analizowanych od stuleci. W części praktycznej wyróżniamy nastepujące działy: astrologia urodzeniowa, astrologia partnerska, astrologia prognostyczna, astrologia horalna, astrologia elekcyjna oraz astrologia mundalna. Astrologia często mylona jest z pojeciem tarot lub wróżby.

 

Historia astrologi

Astrologia to nauka wywodząca się ze starożytności. Pojawia się już w kuluturze sumeryjskiej, jest więc jedną z najstarszych znanych ludzkości dziedzin nauki. Przez długi czas astrologia szła w parze z astronomią i dopiero na przełomie roku 1750 astronomia stała się oddzielną nauką. Astrologia (wraz z astronomią) była początkowo nauką zarezerwowaną wyłącznie dla władców. Królowie korzystali z usług astrologów przy podejmowaniu ważnych dla państwa decyzji, takich jak rozpoczęcie kampanii wojennej, ustalenie daty ślubu oraz innych ważnych dla państwa terminów. Słynne Stonehenge, powstałe około 2000 lat p.n.e. było najprawdopodobniej miejscem kultu zwiazanym z obserwacjami ciał niebieskich, przede wszystkim Słońca i Księżyca. Chińscy astrologowie już przed naszą erą obserwowali komete Halleya, a od 28 roku p.n.e. plamy na Słońcu. Wielcy astronomowie, w tym Polak Mikołaj Kopernik, często zajmowali się również astronomią. Podstawowym narzędziem stosowanym w astrologii jest horoskop.

 

Astrologia w internecie

Astrologia jest dzisiaj niezwykle popularna. Horoskopy poszczególnych znaków zodiaku można znaleźć  w niemal każdej gazecie i różnych czasopismach. Na rynku dostępne są czasopisma tematyczne jak np. Wróżka. Również w internecie nie trudno o horoskopy. W miare potrzeb możesz wyszukać i poczytać chiński horoskop, horoskop miłosny, horoskop partnerski, horoskop dzienny czy aktualny horoskop 2012. Oprócz tego w sieci istnieje wiele portali poświęconych astrologii, na których możesz znaleźć wiele ciekawych informacji na ten temat. Możesz także spróbować samemu ułożyć własny horoskop i jeżeli jesteś singielką lub singlem, przekonać się kiedy na twojej drodze pojawi się ten jedyny lub ta jedyna. Jeżeli jesteś w związku lub małżeństwie możesz sprawdzić na ile do siebie pasujecie lub czy to co do siebie czujecie jest prawdziwą miłością. Pamiętaj jednak, że takiego horoskopu nie należy traktować jako wyroku - zazwyczaj podlega on różnorakim interpretacjom.

Tagi: , , , , , , , ,

«
»
Randkowe ABC: strona główna